Pytania i odpowiedzi dotyczące zwolnienia z kaucji budowlanej


lat praktyki

zadowolonych klientów

rozwiązanych spraw

Prowadzisz lub zamierzasz prowadzić prace budowlane w Niemczech i zastanawiasz się, jak uzyskać zwolnienie z kaucji budowlanej? A może prowadziłeś prace, które są już zakończone i zastawiasz się, jak odzyskać wpłaconą kaucję z niemieckiego urzędu skarbowego? W obu przypadkach możemy Ci pomóc. W tym miejscu poznasz naszą ofertę


Kaucja budowlana w pytaniach i odpowiedziach

Czym jest kaucja budowlana Bauabzugsteuer?

Jest to część kwoty, jaką Twój zleceniodawca w Niemczech musi odprowadzić do niemieckiego urzędu skarbowego. Obecnie wynosi ona 15% wartości zamówienia.

Kto podlega kaucji budowlanej Bauabzugsteuer?

Kaucji budowlanej podlega każda firma wykonująca w Niemczech prace budowlane na rzecz innego podmiotu, nie tylko niemieckiego.

Kto może ubiegać się o zwolnienie z kaucji budowlanej Freistellungsbescheinigung?

O zwolnienie z kaucji oraz o zwrot kaucji może ubiegać się każdy podwykonawca w Niemczech - polska lub niemiecka firma (np. tzw. Gewerbe), która wykonuje w Niemczech prace budowlane na rzecz innego podmiotu, także polskiego.

Zwolnienie czy zwrot? - co jest bardziej opłacalne?

Jeśli dopiero zaczynasz prace budowlane, korzystniejszą opcją jest oczywiście uzyskanie certyfikatu zwolnienia z kaucji - nie blokuje to Twoich środków finansowych, zaś dodatkową korzyścią jest niższa cena doradztwa. Jednak jeśli kaucja została już odprowadzona przez zleceniodawcę do urzędu skarbowego, możemy postarać się dla Ciebie o jej zwrot.

Z jakimi czynnościami kontrolnymi ze strony niemieckiego urzędu skarbowego muszę się liczyć, gdy samodzielnie ubiegam się o zwolnienie lub odzyskanie kaucji budowlanej?


Jeżeli ubiegasz się o zwolnienie z kaucji lub nawet już je otrzymałeś, urząd regularnie wzywa do przedstawienia dokumentów na okoliczność pracy w Niemczech:

  • informacji o miejscu zamieszkania na terenie Niemiec, np. kopii umowy najmu lokalu;
  • informacji o pobycie na terenie Niemiec, o ile  przekraczał on 6 miesięcy;
  • informacji o siedzibie firmy na terenie Niemiec oraz o miejscu wykonywania działalności (organy zarządzające, biura, miejsca pracy i place budowy o okresie działania/wykonywania prac przez ponad 12 miesięcy);
  • informacji o samodzielnym przedstawicielu na terenie Niemiec;
  • informacji o uzyskanych na terenie Niemiec dochodach, opodatkowanych przez polski urząd skarbowy – (kopii rachunków, zawartych umów oraz PIT);
  • zestawienia umów oraz pracowników i podwykonawców, zgodnie z przesyłanymi przez urząd formularzami.

Ponadto zwolnienie wydawane jest na określony czas - pierwsze z reguły na 3 miesiące, kolejne na rok. O przedłużenie za każdym razem należy osobno zawnioskować.

Powierz nam poprowadzenie Twojej sprawy

Każdemu klientowi zapewniamy profesjonalną obsługę. Możesz być pewien, że zadbamy o prawidłowość złożonych wniosków i dotrzymanie terminów urzędowych. W Twoim imieniu poprowadzimy całą korespondencję z urzędami. Możemy włączyć się na każdym etapie prowadzenia sprawy.


Sprawdź naszą ofertę