Zmiany w przepisach dotyczących pracy tymczasowej w Niemczech

Prowadzisz agencję pracy tymczasowej w Niemczech? Dowiedz się, co zmieni się od kwietnia po reformie i czy będą to zmiany korzystne.

Z dniem 1 kwietnia 2017 wchodzi w życie planowana reforma systemu pracy tymczasowej w Niemczech.


Istotnym zagadnieniem jest wprowadzenie górnej granicy czasowej, na którą pracownik może być użyczony. Dotychczas okres ten był w zasadzie nieograniczony –od 1.04.2017 będzie obowiązywał maksymalny okres wynoszący 18 miesięcy. Jeżeli wypożyczający po upływie tego okresu będzie nadal zainteresowany świadczeniem pracy przez takiego pracownika, musi go zatrudnić u siebie. Ustawa przewiduje jednak wyjątki , dotyczące partnerów stosujących zbiorowe układy pracy; w tym przypadku termin taki będzie mógł zostać przedłużony.  

Kolejna bardzo ważna zmiana to umocnienie tzw. zasady equal pay. Pracownicy tymczasowi zatrudnieni w przedsiębiorstwie już po 9 miesiącach pracy otrzymają takie samo wynagrodzenie, jak pracujący na tych samych stanowiskach zatrudnieni bezpośrednio w przedsiębiorstwie. Ustawa przewiduje także wyjątki, które jednak wydłużają okres wprowadzenia takiej samej płacy, w przypadku branżowych zbiorowych układów pracy.


Kolejna ważna z formalnego punktu widzenia zmiana to konieczność wprowadzenia w umowie jej głównego przedmiotu - użyczania pracownika - wprost. To dość znaczące odejście od obowiązujących zarówno w polskim jak i niemieckim systemie zasad, jakimi rządzi się prawo umów. Zasadą jest bowiem, że to nie nazwa umowy, a jej treść, ma znaczenie przy dochodzeniu obowiązków strony. Nieujawnienie w umowie faktu użyczenia pracownika spowoduje przyjęcie, że pracownik taki nawiązał umowę o pracę z pracodawcą któremu został użyczony


Reforma wprowadza także zakaz posługiwania się pracownikami tymczasowymi w przypadku strajku. Sporne dotychczas postępowanie niektórych pracodawców zagrożone będzie karą grzywny, wynoszącą do 500 tys. Euro.  

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget